Povzetek
Materials Select Sector SPDR Fund je ETF - sklad, s katerim se na borzi trguje kot z delnico - ki ga upravlja SPDR. Število pozicij v njem: 27. Deset največjih predstavlja 59 % sklada.
- Letni stroški
- 0,08 %
- Velikost sklada
- $8,30B
- Število pozicij
- 27
- Dividendni donos
- 1,66 %
- Deluje od
- 1998
Kaj govori v prid
- Stroški 0,08 % letno so pod sredino primerljivih skladov (0,44 %).
- Velik sklad: v upravljanju ima $8,30B.
- Zlahka ga kupite in prodate: dnevni promet je približno $578,9M.
- Povprečna letna rast v zadnjih desetih letih: 8,2 %.
- Deluje že od leta 1998.
Na kaj biti pozorni
- Deset največjih pozicij predstavlja 59 % sklada, zato je njegov rezultat odvisen od nekaj imen.
- 82 % sklada je v enem sektorju (Osnovni materiali).
- 93 % sklada je v eni državi (Združene države Amerike).
Sklad nima lastnega Bulios Score niti Fair Price - oboje se izračuna iz rezultatov posameznega podjetja. Ta stran namesto tega prikazuje, kaj je v skladu in koliko stane.
Cena
Uspešnost
- 1 mesec
- +6,1 %
- 3 meseci
- −1,7 %
- Letos
- +15 %
- 1 leto
- +21 %
- 3 leta
- +35 %
- 5 let
- +18 %
- 10 let
- +121 %
- Povpr. market cap
- $72,0B
- P/E
- 21,8x
- Forward P/E
- 17,3x
- P/S
- 1,9x
- P/B
- 2,3x
- P/FCF
- 22,7x
- EV/EBITDA
- 13,2x
- Dividend yield
- 1,90 %
- ROIC
- 8,3 %
- ROE
- 15,9 %
- Bruto marža
- 29,6 %
- Poslovna marža
- 16,4 %
- Neto marža
- 12,9 %
- Payout ratio
- 41,4 %
- Neto dolg/EBITDA
- 2,7x
- Beta
- 0,82
Tehtano povprečje 24 največjih podjetij, ki predstavljajo 100 % sklada. Banke in zavarovalnice niso upoštevane pri bruto marži, ROIC in kazalnikih z EBITDA.
Kaj je v skladu?
Koncentriran- 1 LILinde plc LIN 13 %
- 2 NENewmont NEM 6,4 %
- 3 FCFreeport-McMoRan Inc. FCX 5,2 %
- 4 VMVulcan Materials Company VMC 5,2 %
- 5 ECEcolab Inc. ECL 5,1 %
- 6 NUNucor Corporation NUE 4,9 %
- 7 APAir Products and Chemicals, Inc. APD 4,8 %
- 8 STSteel Dynamics, Inc. STLD 4,8 %
- 9 MLMartin Marietta Materials, Inc. MLM 4,8 %
- 10 SHSherwin-Williams SHW 4,7 %
Število pozicij v skladu: 27. Deset največjih predstavlja 59 % sklada.
Sestava na dan 31. okt. 2026.
Kam je sklad razpršen?
Prevladuje en sektorPo sektorjih
- Osnovni materiali 82 %
- Ciklične potrošne dobrine 18 %
Po državah
- Združene države Amerike 93 %
- Irska 3,4 %
- Združeno kraljestvo 3,3 %
Po velikosti podjetij
- Mega cap 13 %
- Large cap 86 %
- Mid cap 0,9 %
Po tržni vrednosti podjetja: Mega cap od 200 mrd. $, Large cap od 10 mrd. $, Mid cap od 2 mrd. $, Small cap od 300 mio. $, Micro cap pod 300 mio. $.
Največji sektor: Osnovni materiali (82 %). Največja država: Združene države Amerike (93 %). Največja skupina po velikosti: Large cap (86 %).
Koliko me to stane?
Poceni- Letno od $10.000
- $8,00
- V 20 letih
- $401
Od vsakih vloženih $10.000 sklad vzame $8,00 letno. Tega ne plačate posebej - odšteje se od vrednosti sklada. V 20 letih pri 5 % letni rasti to skupaj znese približno $401.
Kako se je odrezal?
Dolgoročno raste- Povprečno letno v 10 letih
- +8,2 %
- Najgloblji padec
- −26 %
- Letna volatilnost
- 18 %
Povprečna letna rast v zadnjih desetih letih: 8,2 %. Najgloblji padec v teh letih: 26 % pod prejšnjim vrhom.
Ali izplačuje dividende?
Da, izplačuje- Donos
- 1,66 %
- Izplačila na leto
- 4
- Zadnje izplačilo
- $0,23
V zadnjih 12 mesecih je izplačal $0,86 na enoto, kar je 1,66 % današnje cene. Zadnje izplačilo je bilo $0,23 dne 21. sep. 2026.
Ali ga je enostavno kupiti in prodati?
Zelo enostavno- Dnevni promet
- $578,9M
- Enote na dan
- 11M
Na povprečen dan znaša promet s skladom približno $578,9M.
Kako draga so podjetja v skladu?
Običajno vrednotenje- P/E podjetij v njem
- 21,8
- Povprečni Bulios Score
- 60 od 100
Utež po Bulios Fair Price
- Podcenjeno 7,7 %
- Pošteno vrednoteno 9,8 %
- Precenjeno 82 %
Za podjetja v njem se v povprečju plača 21,8-kratnik njihovega letnega dobička. Po Fair Price se 82 % ocenjene uteži izkaže za precenjeno.
Izračunano iz največjih podjetij v njem (24), ki predstavljajo 100 % sklada. Vsako podjetje šteje s svojo utežjo. Izhajamo iz kazalnikov, Bulios Score in Fair Price posameznih podjetij.
Podobni skladi
Skladi, ki imajo v lasti večinoma isto. Prekrivanje pove, kolikšen del uteži imajo skupen s tem skladom.
| Sklad | Sedež | Velikost | 1-letna sprememba | Dividende | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
RS RSPM Invesco S&P 500 Equal Weight Materials ETF | Združene države Amerike | 0,40 % | $183,6M | +25 % | Izplačuje | 80 % |
2B 2B7B.DE iShares S&P 500 Materials Sector UCITS ETF | Irska | 0,15 % | $200,2M | +28 % | Reinvestira | 79 % |
TR TRUM VanEck Materials TruSector ETF | Združene države Amerike | 0,15 % | $257,8K | - | Izplačuje | 71 % |
UY UYM ProShares - Ultra Materials | Združene države Amerike | 1,18 % | $33,2M | +38 % | Izplačuje | 69 % |
VA VAW Vanguard Materials ETF | Združene države Amerike | 0,09 % | $4,49B | +17 % | Izplačuje | 67 % |
VM VMIAX Vanguard Materials Index Fund Admiral Shares· vzajemni sklad | Združene države Amerike | 0,09 % | $4,48B | +17 % | Izplačuje | 67 % |